چگونه از لباس های چرم محبوبمان محافظت کنیم؟

چرم یکی از لوکس ترین متریال ها برای ساخت لباس است. به همین دلیل محافظت از لباس چرم به یک موضوع مهم تبدیل می‌شود. به طور کلی، نحوه محافظت از لباس های چرم تا حد زیادی سلیقه‌ای است؛ برخی ترجیح می‌دهند کت چرمشان تمیز و بی نقص باشد اما برخی افراد هم دوست دارند لباس چرمشان کمی کارکرده به نظر برسد و داستان زندگی‌اش را تعریف کند.

در هر دو مورد محافظت و نگهداری از لباس چرم ضروری است و انتخاب روش مورد علاقه تنها روی دوره و وسایلی که مورد استفاده قرار می‌گیرند تاثیر دارد. در ادامه به ۳ مورد از ملزومات نگهداری از چرم می پردازیم و به بعضی از نکات مهم اشاره می کنیم.

ملزومات محافظت از لباس های چرم

ملزومات محافظت از لباس چرم

چرم به خودی خود جنس با دوامی است اما به هر صورت در طول زمان ترک می‌خورد یا لک می‌شود. اگر به چنین مسائلی توجه کافی داشته باشید، ژاکت چرم محبوبتان برای مدت بسیار طولانی قابل استفاده خواهد بود.

در نظر داشته باشید که مسائلی که به آن اشاره می کنیم مخصوص لباس هایی است که مرتبا استفاده می شوند و دائما در معرض آفتاب یا گرد و غبار قرار می گیرند.

پولیش

پولیش در واقع برای زیبایی به کار می‌رود. پولیش به خودی خود به براق شدن لباس کمک می کند. اما اکثر پولیش های چرم حاوی مرطوب کننده هم هستند و تاثیر مثبتی در شرایط لباس چرم دارند.

دوره های پولیش کردن لباس به سلیقه خودتان برمی‌گردد. در بعضی موارد شاید لباس اصلا به پولیش احتیاج نداشته باشد. پولیش کردن چرم بیشتر برای کفش یا کیف چرمی کاربرد دارد.

این پولیش چرم در دیجیکالا می تواند گزینه مناسبی باشد.

نرم کننده چرم

نرم کننده چرم به لباس شما کمک می کند که حالت خود را حفظ کند و ترک نخورد. نرم کننده ها اصولا نباید تاثیری در زیبایی لباس داشته باشند و تاثیرشان در محافظت و نگهداری از لباس است. این محصولات لباس چرم را مرطوب می کنند و در بعضی موارد هم خاصیت ضدآبی دارند.

در هنگام استفاده، نرم‌کننده را روی لباس چرم بمالید؛ این محصول شبیه کرم نرم‌کننده دست است و باید بعد از مدتی جذب لباس چرم تان شود. دوره های استفاده از نرم کننده به میزان استفاده و مکان زندگی شما بر می گردد. اگر در مکان نسبتا خشکی زندگی می کنید، نرم کننده چرم را هر سه ماه یکبار روی لباس تان بمالید اما اگر لباستان اکثرا در کمدتان جا خوش کرده، این دوره می تواند هر ۶ ماه یا هر ۱۲ ماه یکبار انجام شود.

نمونه‌ای از نرم‌کننده چرم را می توانید در دیجیکالا مشاهده کنید.

ضدآب چرم

واکس یا اسپری های ضدآب کردن چرم یک لایه محافظتی روی لباس محبوب تان می سازند که از آن در مقابل باران، برف و دیگر موارد محافظت می کند. هر بار استفاده از این محصول معمولا برای یک سال کافی است. واکس های ضدآب دوام بیشتری نسبت به اسپری ها دارند و بهتر است از واکس استفاده کنید تا دوره های استفاده را کاهش دهید. از طرفی اسپری ممکن است مکان های ناخواسته ای همانند زیپ را پوشش دهد و روی دوام آن تاثیر منفی داشته باشد.

در حال حاضر واکس این محصول کمی کمیاب است اما می‌توان اسپری ضدآب چرم را تهیه کرد.

نکات لازم برای محافظت از لباس های چرم و افزایش طول عمر آن

مواردی که در بالا به آن اشاره شد معمولا در یک محصول ترکیبی قرار می گیرند اما بهتر است که هر کدام را جداگانه به کار ببرید چراکه ممکن است لباس چرم شما پس از مدتی به پولیش احتیاجی نداشته باشد اما زمان استفاده از نرم‌کننده فرار رسیده باشد.

در ادامه نکاتی نوشته شده‌اند که در عمر و محافظت از لباس چرم محبوب تان تاثیر دارند اما زیاد وقت گیر نیستند و در دوره های کوتاه تری انجام می شوند.

پس از یک روز بارانی، لباس چرم را حرارت ندهید

چرم برای خشک شدن به زمان احتیاج دارد و اگر پس از خیس شدن آن را مقابل سشوار یا شوفاژ بگذارید، به سرعت خشک می شود و ترک می خورد. هرگز چرم را مقابل نور آفتاب قرار ندهید اجازه دهید که لباس چرم تان به صورت طبیعی خشک شود، حتی اگر چند روز طول بکشد!

لباس چرم را در کیسه‌های پلاستیکی رها نکنید

چرم نباید در مقابل آفتاب باشد و اگر از آن استفاده نمی کنید، آن را در کمدتان بگذارید اما لباس چرم را در کاور های پلاستیکی قرار ندهید. اگر می خواهید لباس چرم حتما در کاور باشد، مطمئن شوید که جریان هوا در آن برقرار باشد.

لباس چرم را با دستمال مرطوب تمیز کنید

این کار تاثیر بسیار زیادی در محافظت از لباس چرم دارد و حتی اگر کار دیگری هم نکنید، تمیز کردن لباس با دستمال مرطوب می تواند کافی باشد. لباس چرم مرتبا در مقابل گرد و غبار است اما اگر به صورت هفتگی آن را تمیز کنید، احتمال آسیب دیدن لباس کم‌تر می‌شود.

به طور کلی، لباس های چرم نیازی به ضدآب کردن ندارند

اکثر لباس های چرمی که در حال حاضر به فروش می رسند، از لباس در مقابل رطوبت محافظت می کنند و نیازی به مواد ضدآب ندارند. استفاده از آن فقط در شرایطی تاثیر خوبی دارد که لباس تان برای مدتی زیر باران یا برف بوده باشد. لباس های مخصوص موتور سواری معمولا بعد از مدتی به محصولات ضدآب کننده چرم احتیاج دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *