بهترین روش برای شستن لباس‌های بافتنی و پشمی

لباس های بافت پیوندی ناگسستنی با روزهای سرد سال دارند به طوریکه افرادی هستند که به شوق پوشیدن لباس های بافت خود عاشق پاییز و زمستان شده‌اند. لباس های بافت کارکردی دوگانه دارند، هم برای در امان ماندن از سرمای روزهای سرد است و هم به شما کمک می‌کند تا در طراحی استایل خود اوقات خوشی را سپری کنید. گاهی پیش آمده است که برای خرید یک لباس هزینه زیادی را متحمل شده‌ایم، اما در نگهداری از همان لباس اهمال کاری می‌کنیم و باعث می‌شویم تا لباس کیفیت خود را از دست بدهد و موجب کاهش طول عمر آن می‌شویم. نگهداری از لباس های زمستانی نیاز به دقت بیشتری دارد، زیرا که لباس های بافت بنا به ماهیتی که دارند با یک حرکت اشتباه می‌توان آنها را به قعر کمد لباس هدایت کرد و امکان استفاده دوباره از آن ها را خودمان از آن ها میگیریم. لباس های بافت امروزه به معنای واقعی کلمه همه جا در دسترس هستند، چه یک ژاکت با نازل ترین قیمت و چه یک بافت از برترین برندها با قیمتی گزاف، لزومی ندارد تا هزینه زیادی برای خرید یک لباس بافت پرداخته باشید تا کالای لوکس محسوب شود؛ بافت ها اساسا کالایی لوکس هستند، در نتیجه باید در نگهداری و مراقبت از آنها نهایت دقت را به کار بگیرید.

شستن درست ضامن طول عمر لباس شما

شاید تصور کنید که نگهداری و شست و شوی مناسب و درست لباس های بافت تنها صرفه جویی در هزینه شماست. اما اینگونه نیست. شما با این کار در حفظ آراستگی ظاهرتان هم کوشیده‌اید. شستن نادرست لباس های بافتنی می‌تواند باعث از دست دادن شکل، جمع شدن یا چروک شدن آن ها شود که همه این ها تاثیر مستقیمی بر روی ظاهر شما دارد. نکته مهم در رعایت تمیزی لباس های بافت آن است که نباید مداوم و به دفعات آن ها شست، زیرا که باعث می‌شود جذابیت شان را از دست بدهند. اما نباید گذاشت با کثیف شدن هم ظاهر نا زیبایی به خود بگیرند. لباس های بافت همیشه احساس نرمی، راحتی و گرما برای شما به همراه دارند و شستن مناسب می‌تواند این احساس را در شما چندین برابر افزایش دهد.

شست و شو به چند روش

لباس های بافت را می‌توان به چند روش شست، اگر از کیفیت آن اطمینان کافی دارید و به نکات و راهنمای شست و شوی آن توجه کرده‌اید، می‌توانید از ماشین لباس شویی خانگی خود استفاده کنید و اگر وسواس بیشتری برای از بین نرفتن کیفیت بافت خود دارید به صورت دستی آن ها را بشویید. اما در هر دو حال از مواد شوینده درستی باید استفاده کنید.

انواع نخ در لباس‌های بافتنی

انواع مختلفی از پشم گوسفند وجود دارد: شتلند، ملتون، بره وول، مرینو و غیره. در این نوشتار قصد داریم تا بهترین روش ها را برای شست و شوی لباس های بافتنی و پشمی ارائه کنیم.

استفاده از ماشین لباسشویی خانگی

اگر لباس های بافتی دارید که برایتان ارزشمند هستند، پیشنهاد می‌کنیم تا برای استفاده از ماشین لباسشویی خانگی به نکاتی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم توجه کنید. قبل از هر چیز اما راهنمای شست و شوی هر لباسی را که همراه آن است به دقت مطالعه کنید. شاید تنها چند دقیقه از شما زمان بگیرد، اما می‌تواند موجب افزایش طول عمر لباس شما شود.

بیشتر بخوانید : در زمستان چه بپوشیم؟

به جنس بافت خود توجه کنید

اکرلیک، ترمه یا پشم؟ این ها موادی هستند که مبتنی بر آن لباس های پاییزه و زمستانی را می‌بافند. هر کدام شیوه نگهداری و شست و شوی متفاوتی دارد. هر نوع از بافت را باید در دمای مشخص و با مواد مشخصی شست.

مواد شوینده مناسبی را انتخاب کنید

به صورت کاربردی پیشنهاد می‌شود تا از شوینده های بدون آنزیم برای شست و شوی لباس های بافت خود استفاده کنید. البته اینکه از چه ماده ای شوینده ای می‌توان استفاده کرد بستگی به میزان شناخت از جنس بافت دارد. مواد صابونی یا الکلی که نرم کنندگی هم دارند گزینه مناسبی هستند.

به صورت کلی پیشنهاد می‌شود تا برای نگهدری بهتر از لباسهایتان یا آن ها را با دست، آب سرد و به روش سنتی بشویید یا به خشکشویی ها بسپاریید تا جواب بهتری بگیرید. حتی اگر روی تگ لباس قید شده است که شستن در ماشین مانعی ندارد ما توصیه نمی‌کنیم تا آن ها را در خانه بشویید.

لباس پشمی

اگر لباس پشم دارید و می خواهید تا با دست بشویید توصیه می‌کنیم با آب سرد این کار را انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید. ترجیحا بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه لباس تان را در آب قرار دهید تا به خوبی آب در لایه های لباس نفوذ کند. سپس متناسب با حجم لباس از ماده شوینده استفاده کنید. اگر لباس بزرگ و حجیمی دارید از یک قاشق غذاخوری ماده شوینده و اگر لباسی با حجم کم و کوچک دارید، می‌توانید نصف قاشق ماده شوینده استفاده کنید. لباس را به آرامی با دست بشویید و مراقب باشید تا باعث نخ کش شدن لباس تان نشوید. پس از شست و شوی لباس آن را به آرامی و با حوله خشک کنید و هیچگاه لباس بافت یا پشمی خیس را برای خشک کردن آویزان نکنید. این کار به دلیل آنکه هنوز میزان قابل توجهی آب در بافت لباس وجود دارد باعث سنگینی آن می‌شود و لباس از فرم اصلی خود خارج می‌شود. پس از آنکه لباس خشک شد هنگام تا کردن اگر احساس کردید که لباس تان مرطوب است آن را در جایی پهن کنید و پس از آنکه خشک شد تا کنید با این کار لباس به حالت اولیه خود باز می‌گردد و پس از خشک شدن فرم بهتری می‌گیرد.

صرف زمان و تلاش برای شستن لباس بافتنی ممکن است برای اکثر مردان چندان مطلوب نباشد، به خصوص زمانی که برنامه شما فشرده است. اما همانطور که می‌بینید، حساسیت و ارزش لباس بافتنی ارزش وقت گذاشتن را دارد. علاوه بر این، بعید است که مجبور شوید هفته ای یک بار لباس بافتنی خود را بشویید، پس چرا چند ساعت (یا یک صبح) در یک روز آخر هفته را به شستن چند لباس خود در یک جلسه اختصاص ندهید؟ در واقع توصیه می‌شود، ژاکت های خود را فقط یک یا دو بار در هر فصل بشویید تا شکل و انعطاف پذیری خود را حفظ کنند. اگر هنوز این انگیزه شما را برای مراقبت بیشتر از پولی که با خرید لباس سرمایه‌گذاری کرده‌اید به وجد نمی‌آورد، فواید آن را در نظر بگیرید: لباس بافتنی که به درستی شسته شده باشد، می‌تواند چندین سال دوام بیاورد، استایل شخصی شما را همیشه در بهترین حالت خود نگه دارد و به شما کمک می‌کند تا یک کمدلباس ماندگار بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *