استایل بوهو چیست و شامل چه سبک لباس هایی است؟

استایل بوهو یا بوهمیایی، یک سبک مد است، که ارتباط عمیقی با استایل هیپی دارد. در استایل هیپی، پارچه‌های طبیعی، رواج دوباره‌ی مدل‌های قدیمی، رنگ‌های خنثی و سایه‌های گرم، در ترکیب با استایل دهه‌ی ۷۰ میلادی و جواهرات خاص، به کار می‌روند. سبک بوهو، چیزی فراتر از تنها یک روش لباس پوشیدن است. یک فرهنگ کامل در این استایل نهفته است، فرهنگی که طرز تفکری خاص و تاریخی پیچیده را به دنبال خود دارد. در این مطلب، قصد داریم علاوه بر آشنایی با استایل بوهو، روش لباس پوشیدن بر اساس این سبک را هم بررسی کنیم.

استایل بوهو چیست؟

استایل بوهمیایی، ارتباط تنگاتنگی با سبک لباس پوشیدن هیپی، در دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ دارد. بااین‌حال، این روزها استایل بوهمیایی، تبدیل به یک سبک مد مستقل شده است. در حقیقت، استایل بوهو، به‌عنوان یک سبک مد ضد فرهنگی در قرن نوزدهم آغاز شد. در حال حاضر، طیف گسترده‌ی لباس‌ها، جوهرات و سایر وسایل متنوع مربوط به این سبک، استایل بوهمیایی را تبدیل به پدیده‌ای جدی کرده است. پدیده‌ای که از لباس‌های گشاد، جواهراتی راحت و در کل، از لوازمی هنری و خلاقانه برای پیروی از سبک مد راحت و غیررسمی خود استفاده می‌کند.

لباس‌هایی که با برچسب استایل بوهو طراحی می‌شوند، ایده‌ی زندگی به همین سبک را نشان می‌دهند: این ایده که به‌جای پوشیدن لباس‌های سنتی و معمولی، یا زندگی کردن به روش همیشگی، می‌توانیم هر دو این کارها را به‌صورت آزادانه‌تری انجام دهیم. استایل بوهمیایی نوعی موضع‌گیری اجتماعی در برابر تمام مسائل زندگی دارد، که مواردی مانند مادی‌گرایی یا محدودیت‌های جامعه را در برمی‌گیرد.

استایل بوهو چیست؟

منشأ استایل بوهو

تاریخچه‌ای غنی پشت سبک بوهمی نهفته است. اما در کل، منشأ این سبک، با ایده‌های ضد فرهنگی که بعد از انقلاب فرانسه، در این کشور ایجاد شد، ارتباط زیادی دارد. در این دوران، بسیاری از هنرمندان، به دلیل محرومیت از حمایت‌های نظام قبلی، زندگی فقیرانه‌ای را می‌گذراندند.

چطور یک کمد کپسولی بر پایه‌ی استایل بوهو تهیه کنیم؟

اگر قصد دارید یک کمد لباس بر اساس سبک بوهمی داشته باشید، کافی است حدود ۲۰ تکه لباس و جواهرات را که مناسب ساختن این مجموعه‌ی کپسولی باشند، تهیه کنید. باوجود این ۲۰ تکه لباس، می‌توانید به‌راحتی مجموعه‌ای از استایل‌های متنوع بوهمی را امتحان کنید؛ زیرا مزیت لباس پوشیدن بر اساس استایل بوهو، این است که تقریباً همه‌ی چیزهایی که دارید، باهم تطابق پیدا می‌کنند. در ادامه، نکاتی را که برای تهیه‌ی یک کپسول بوهمی باید به آن‌ها توجه کنید، باهم بررسی می‌کنیم.

به رنگ لباس‌هایی که انتخاب می‌کنید، توجه داشته باشید

یکی از ساده‌ترین قوانینی که هنگام درست کردن کپسول بوهمی باید به آن توجه کنید، انتخاب رنگ مناسب است. باید یک پالت رنگی را در نظر بگیرید و بعد لباس‌های خود را بر اساس آن تهیه کنید. بهتر است از رنگ‌های سرد و گرم به یک اندازه استفاده کنید. هنگام لباس خریدن، می‌توانید یک مجموعه رنگ ۶ تا ۱۲ عددی را در نظر بگیرید. برای مثال، اگر به دنبال جواهراتی می‌گردید که با انواع لباس‌ها هماهنگ باشند، بهتر است به سراغ طلا بروید. استفاده از جواهرات طلایی‌رنگ، همیشه ایده‌ی خوبی است. همچنین، بهتر است رنگ‌های خنثی و پاستیلی را هم در پالت رنگی خود قرار دهید، ولی دور رنگ‌های مصنوعی و نئونی را خط بکشید.

جنس پارچه‌ها، الگوها و روش‌های تهیه لباس‌های استایل بوهو

سبک بوهمیایی، دارای طیف گسترده‌ای از مدل‌ها، نقش‌ها، الگوها و روش‌های دوخت و تهیه‌ی لباس و جواهرات است. به‌صورت کلی، لباس‌های استایل بوهو، دارای مواد اولیه طبیعی هستند که رنگ‌ها و سایه‌های کاملاً طبیعی دارند و بر طبق الگوها و طرح‌های الهام گرفته‌شده از هنر و عناصر روستایی، الگوهای قومی و گل‌ها ساخته‌شده‌اند. برای مثال، در ساخت لباس‌های سبک بوهمیایی، اغلب از تور، چرم اصل یا مصنوعی، جین و جیر استفاده می‌شود و چوب و فیروزه هم اغلب برای ساخت جواهرات به کار می‌روند.

لوازم تزئینی استایل بوهو

شناسایی وسایل تزئینی سبک بوهو خیلی هم سخت نیست. به‌طورکلی، هر وسیله‌ای که نقش و نگار خاصی نداشته باشد و بیش‌ازحد ساده باشد، جزو استایل بوهمی محسوب نمی‌شود. برای مثال، اگر یک کیف‌دستی یا یک جفت کفش پیدا کنید که دارای منگوله، آویز و حاشیه‌های چین‌دار، عناصر سوراخ‌دار، نقش‌های گلدوزی شده و الگوهای سنتی باشد، به‌احتمال‌زیاد یک وسیله‌ی کاملاً مطابق با استایل بوهو پیداکرده‌اید. همچنین، کیف‌، کفش و یا لباس‌هایی که دارای طرح‌های چاپی سنتی هستند، ازجمله لباس‌های سبک بوهمی محسوب می‌شوند.

لوازم تزئینی استایل بوهو

کفش‌های استایل بوهو

در سبک بوهمیایی، انواع خاصی از کفش‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. برخی از انواع این کفش‌ها را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • صندل گلادیاتوری
 • نیم بوت جیر
 • چکه‌های پاشنه تخت بنددار
 • کفش‌هایی با پاشنه خیلی بلند
 • کفش‌های پاشنه چوبی
 • چکمه‌های سوراخ‌دار تابستانه
کفش‌های استایل بوهو

جواهرات سبک بوهمی

جواهرات بوهمی، کاملاً در تضاد با مینیمالیستی هستند. درواقع، به خاطر ظاهری که جواهرات استایل بوهو دارند، به‌راحتی می‌توانیم دستبندها، گردنبندها، انگشترها و گوشواره‎های این سبک را تشخیص دهیم. این جواهرات، معمولاً بزرگ، دارای شکل‌های پیچیده، بیضی‌شکل، مهره‌دار یا دارای سنگ‌های قیمتی هستند. در زیر می‌توانید ویژگی‌های جواهرات سبک بوهمیایی را مشاهده کنید:

 • این جواهرات از مواد طبیعی مانند فلزات، سنگ‌های قیمتی و مروارید ساخته می‌شوند.
 • جواهرات فیروزه‌ای، اغلب از نوع جواهرات بوهمی هستند.
 • این جواهرات، معمولاً دارای طراح‌های مهره‌ای پیچیده هستند.
 • ·        نقره‌ها، طلاها و فلزات عتیقه هم از انواع دیگر این جواهرات هستند.
 • انگشترهای بزرگ و جواهرات دارای آویزهای بزرگ هم در این دسته قرار می‌گیرند.
جواهرات سبک بوهمی

استایل بوهو مردانه

ازآنجایی‌که بوهو، یک استایل جهانی است، بنابراین، آقایان هم می‌توانند از ظاهری راحت و بی‌دردسر که استایل بوهمیایی برای آن‌ها فراهم می‌کند، لذت ببرند. برخی از معروف‌ترین مردانی که از این سبک پیروی می‌کنند، جانی دپ و لنی کراویتز هستند. برخی از لباس‌های بوهمی که آقایان می‌توانند انتخاب کنند، شامل پیراهن‌های گل‌دار، شلوار طرح پوست، لباس‌هایی با طرح‎های چاپی و… هستند.

جمع‌بندی

استایل بوهو، همان خرده‌فرهنگی است که به نمایندگی از مردمی که سبکی غیرعادی و غیرمتعارف، برای زندگی کردن داشتند و بخش کوچکی از جمعیت جهان را تشکیل می‎دادند، ظهور پیدا کرد. حالا این سبک، بعد از صدسال، در نوع خود به یک فرهنگ واقعی تبدیل‌شده است. سبک بوهمی، قطعاً چیزی فراتر از یک استایل زودگذر و یا سبک‌هایی است که فقط برای مدتی توجه مردم را جلب می‌کنند. استایل بوهو، یک سبک زندگی واقعی است. سبک بوهمی، نه‌تنها نمایانگر طیف گسترده‌ای از فرهنگ‌های سرتاسر کره‌ی زمین است، بلکه درهم‌آمیختگی این مدهای مختلف را هم به نمایش می‎گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *